mobile öncelikli dizin

Mobil Öncelikli Dizin (Mobile First Index) Nedir? Siteniz Buna Hazır Mı?

Güncelleme: Konuyla ilgili daha detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz seneden beri bir ”mobile first index”tir almış başını gidiyor ve eminiz hepiniz bunun tam olarak ne olduğunu öğrenmeye ve sitenizin buna hazırlıklı olup olmadığını anlamaya can atıyorsunuzdur.

Konuyla ilgili Google İrlanda Arama Kalitesi ekibinden Fatih Özkösemen‘in açıklamalarını geçen seneki Digitalzone‘da bizzat dinleme imkanı bulmuştuk. Gelin bu sene geniş çapta canlıya alınması beklenen ”mobil first indexing” ile ilgili bilgilerimizi hep birlikte tazeleyelim.

Mobile First Indexing Nedir?

Mobile First Indexing kısaca: Google’ın artık tarama, dizine ekleme ve sıralama işlemlerini sayfanın masaüstü sürümüne bakmadan, tamamen içeriğin mobil sürümünü kullanarak yapacağı anlamına gelmektedir. Bu şekilde Google mobili baz alarak dizine ekleme ve sıralama işlemlerini yaptıktan sonra mobilden arama yapan kullanıcıya daha iyi bir şekilde yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Google, geçen seneden beri mobil öncelikli dizine ekleme işlemini geniş çapta başlatmadan önce “sınıflandırıcılar (classifiers)” adını verdiği parçaları websitelerine peyderpey göndermeye başlamıştı ve böylece web sitelerine ön muayene yaparak hazır olup olmadıklarını test etti. Hatta Fatih’le birlikte Google Arama Kalitesi ekibinden Gary Illyes da, Ekim 2017’de New York’taki SMX East konferansında bir seyirciye aynı şeyi söyledi.

Ne zaman canlıya alınacak?

Fatih’in açıklamasına göre web sitelerinin bu indeksleme süreci için hazır olup olmadıklarının kontrolü bittikten sonra, resmi bir açıklama yapılmayacak çünkü zaten Google tüm dünyadaki blog yayınları, etkinlikleri ve video konferanslarıyla farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Fatih ayrıca içerik, meta veri ve hosting üçlemesine önem verdikten sonra, masaüstünüzdeki içeriğin mobil cihazınızda sunduğunuz içeriğe eşit olmaması durumunda mobil öncelikli dizine ekleme için hazır olmadığımızı belirtti.

Buna ek olarak, masaüstünüzdeki yapılandırılmış veriler de mobil cihazınızda sunduğunuz veriye eşit değilse, mobil öncelikli dizine ekleme için hazır değilsiniz. Ayrıca, masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlar için website barındırma kapasitesinizi ayrı ayrı iyileştirmeniz iyi olur. Google, responsive tasarıma sahip olan sitelerin bir şey yapmasına gerek olmadığını da ayrıca belirtiyor.

Yani özetle:

  • Mobildeki metin, görsel ve video gibi içeriklerinizin de yüksek kaliteye sahip olduğundan ve taranabilir olduğundan emin olun
  • Yapılandırılmış verilerinizin hem mobil hem de masaüstünde olduğundan emin olun. Mobildeki yapısal veri işaretlemeleri içerisinde bulunan URL’lerin de mobil versiyonları ile değiştirildiğinden emin olun
  • Sitedeki tüm sayfaların başlık ve açıklamaların mobil ve masaüstünde eşdeğer olarak bulunduklarından emin olun
  • Hreflang bağlantıları için mobil ve masaüstü URL’leri arasındaki bağlantıyı ayrı olarak oluşturun.
  • Mobil sürümü, m.example.com gibi ayrı bir ana makinede bulunan siteleri barındıran sunucuların, artması muhtemel Googlebot tarama sayısını karşılaması için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun

Son olarak sitenizin mobil uyumlu olmadığını henüz kontrol etmediyseniz mobil uyumluluk testinden kontrol edin.

1 reply

Comments are closed.