amp konferansi 2018

AMP (Accelerated Mobile Pages) 2018 Konferansında Neler Anlatıldı?

AMP (Accelerated Mobile Pages) konferansının ikincisi bu sene 13-14 Şubat’ta Amsterdam’da gerçekleştirildi

Ekim 2015’te duyurusu yapılmaya başlanan ve Şubat 2016 itibariyle resmi olarak mobil sonuçlarda yer alan AMP, yani hızlandırılmış mobil sayfalar, Türkiye’de Haziran 2016’da aktif olmuştu hatırlarsanız.

Sayfalarınızın 1 saniyeden daha kısa bir zamanda açılmasını sağlayan AMP projesinin ilk konferansı  AMP Conf ’17 ise 7-8 Mart 2017’de NYC’de gerçekleşmişti. Tüm dünyadan 400’ten fazla yazılımcının, girişimcinin ve geliştiricinin katıldığı ve her sene daha fazla rağbet gören bu muhteşem faydalı konferansın ikincisi AMP Conf ’18 ise bu sene 13-14 Şubat’ta Amsterdam’da gerçekleştirildi.

Spiegel Daily ve Eski.Mobi gibi AMP teknolojisini kullanan sitelerde de deneyimleyebileceğiniz üzere, konferansın ev sahipliğini yapan Avrupa, aynı zamanda birçok AMP sitesinin de öncüsü niteliğinde. Sonuç olarak şu an e-ticaret, turizm ve haber sektörleri başta olmak üzere AMP kullanan 31 milyon websitesi ve buna bağlı olarak 5 milyar sayfa var. Gelin hep birlikte ikinci konferansta neler tanıtıldığına yakından bakalım:

AMP Stories: Görsel Hikayeler ve Dikkat Çekici Reklamlar Yaratmak

Facebook ve Instagram’dan sonra Google’ın da el atacağı hikayeler (AMP stories) kısmında da hızlandırılmış mobil sayfalar teknolojisini görmeye başlayacağız. Özellikle mobil ortamlarda sürekli gelişmeye devam eden içerik tüketimi, bazen metin ile daha iyi yapılırken bazen de hikaye anlatımı teknolojisiyle en iyi şekilde yapılıyor. İşte bu yüzden AMP hikaye formatı üzerinde de çalışılıyor:

amp hikayeler

AMP Stories’de de, web üzerinde güvenilir ve hızlı bir deneyim sağlamak için AMP’nin teknik altyapısını kullanılıyor. Web’de yayınlanan ve yayıncıların sitesinde barındırılan AMP hikayeleri kolayca paylaşılabilir ve bağlantı kurulabilir durumda.

Ampproject.org/stories adresinden AMP hikaye örneklerine göz atabilir ve henüz deneme aşamasında olan ve herkesin kullanabileceği, ücretsiz ve açık kaynak kodlu AMP stories’den siz de yararlanabilirsiniz.

Güçlendirilmiş AMP E-ticaret Özellikleri

Duyurulduğu ilk günden bu yana, e-ticaret websiteleri AMP ile çok büyük ilerlemeler kaydetti. Kamyon şoförü alımı için AMP sayfalarını kullanarak yıllık 1 milyon dolar tasarruf etmeyi planlayan US Xpress ve AMP sayfalar ile dönüşüm oranlarını %20 artıran Event Tickets Center ise bu örneklerden sadece birkaçı.

amp ali express

AMP ekibi, AMP sitelerini daha da kullanışlı kılmak için tarih takibi ve ödeme yöntemleri gibi yeni işlevler içeren e-ticaret web sitelerini sağlamayı taahhüt ediyor. Özellikle yeni AMP mobil sitesini yayına alan ve yüklenme süresini %40 azaltarak yeni kullanıcılar için dönüşüm oranlarını %4.3 artıran AliExpress, AMP ekibinin e-ticaret sektörü özelinde gurur duyduğu markalardan biri olma özelliğini taşıyor.

Yenilenen ve Büyümeye Devam Eden AMP Ekosistemi

AMP, Baidu, Sogou, VK (Rusya), 360 Search ve Twitter gibi AMP sayfalarına bağlantı veren platformlar ve hizmetler sayesinde web ekosisteminden bütüncül olarak da bir destek gördüğü için büyümeye daha kolay devam ediyor.

Özellikle Twitter, AMP desteği ile AMP sayfalarında yüklenme hızından dolayı sayfadan çıkma oranlarında % 10 azalma görerek olumlu sonuçlar aldığını belirtiyor. Çoğu yayıncı ve işletmenin bir CMS platformuna dayanan web siteleri var bildiğiniz gibi. Drupal, BigCommerce ve Squarespace gibi platformlardaki siteler de AMP sayfalarını yayınlayabiliyor. Ama asıl bomba haber WordPress tarafında.

Google, XWP ve Automattic ile birlikte WordPress’deki AMP deneyimini daha iyi desteklemek için WordPress AMP eklentisinin 0.7 sürümünü yayımladığını duyurdu. Yenilenen AMP eklentisi sayesinde artık:

  • Sayfalar, widgetlar ve özel gönderi tipleri de destekleniyor
  • Standart formattaki tüm embed’ler destekleniyor
  • WordPress şablon sistemine entegrasyon sağlanıyor

E-postalar İçin AMP Deneyimi

AMP konferasında geçtiğimiz ay e-posta için AMP deneyimi de duyurulmuş oldu. Artık mailler üzerinden gönderilen linkleri tıkladığınızda uçak rezervasyonu, çeşitli etkinlikler, haberler ve satın alma işlemleriniz için yeni bir sayfanın açılmasını beklemek yerine direkt mail içinden işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi daha etkileyici ve daha etkileşimli e-mailler de gönderebileceksiniz:

amp gmail

Pinterest, Booking.com ve Doodle gibi şirketlerin şimdiden kullanmaya başladığı ve yeni deneyimler sunduğu AMP e-posta etkileşimini, Gmail’in ise bu sene içerisinde desteklemesi planlanıyor. Geliştirici olarak erişmek isterseniz de şuradaki formu doldurmanız gerekiyor.

Sizin en çok ilginizi çeken video hangisi oldu?

Sorularınızı ve her türlü görüşlerinizi yorum alanından bekliyoruz.

1 reply

Comments are closed.