seo snippets subdomain subfolder

Subdomain mi Kullanmalısınız, Subfolder mı? Hangisi SEO İçin Daha Yararlı? | SEO Snippets Vol.2

John Mueller, SEO Snippets’in ikinci bölümünde, sıkça sorulan ”subdomain” mi kullanmalısınız yoksa ”subfolder” mı sorularına açıklık getiriyor

Google Webmaster ekibi, Aralık 2017’den itibaren Webmaster yardım forumunda en çok sorulan sorularla ilgili video serileri çekmeye başlamıştı. SEO Snippets adını verdikleri ve başrolde artık Matt Cutts yerine John Mueller‘i göreceğimiz bu serinin ikinci videosunu Ingoduo olarak Türkçe’leştirdik. Keyifli okumalar:

Bugünün sorusu sürekli sorulan sorulardan biri.
Hindistan’dan Deepak ”Alt alan (subdomain) mı alt klasör (subfolder) mü? SEO için en yararlı olan hangisidir? ” diye sormuş.
Google için alt alanlar da, alt klasörler de olumludur. Google için bir sorun teşkil etmez.

Bir sitenin URL yapısında değişiklik yapmak, beraberinde arama sonuçlarına yerleşmek için biraz zaman gerektiren bir durum.
Bu yüzden daha uzun süre kullanabileceğiniz bir kurulum seçmenizi öneriyorum.
Bazı sunucular, bir web sitesinin farklı bölümlerini alt klasörler olarak kurmaya daha elverişlidir.

Bizim için sorun yok.

Bu, her şeyin aynı sunucuda olduğunu ve benzer şekilde tarayabildiğimizi anladığımız için siteyi tararken bize yardımcı olur.
Bazen bu, bu bölümlerin aynı büyük web sitesinin bir parçası olduğunun farkında olan kullanıcıların da daha kolay anlamasını sağlar.
Diğer sunucularda, farklı bölümler için alt klasörlerin kullanılması –bir e-ticaret sitesindeki  blog köşesi gibi– daha zor olabilir ve bunları ayrı alt alanlara yerleştirmek daha kolaydır. Bu da bizim için sorun teşkil etmez.

Alt alan adlarını Search Console‘da ayrı olarak doğrulamanız, ayarlarda değişiklik yapmanız ve alt alan başına genel performansı izlemeniz gerekir.
Onları ayrı ayrı taramayı öğrenmek zorunda olmamız sadece ilk birkaç gün için bir formaliteden ibaret. Kısacası, amacınız için en iyi olanı kullanın ve birini veya diğerini seçerken uzun vadeli planlarınızı düşünün.

SEO Snippets ilk videosu için:

? Googlebot Tarama Geciktirme Kuralını Dikkate Almıyor Mu? | SEO Snippets Vol.1

1 reply

Comments are closed.